Blog

Pistácie – všetko, čo by ste mali vedieť o pistáciách.

Jun 02, 2021

Pistácie – všetko, čo by ste mali vedieť o pistáciách. - INFINUTY

Pistácie (pistachio po anglicky, pozn. autora) sú jednými z najobľúbenejších orieškov vôbec. Sú nabité energiou a obsahujú veľké množstvo zdraviu prospešných živín. Sú veľmi chutné a môžete ich jesť pražené, solené, alebo pridávať do rôznych koláčikov, zmrzliny, poprípade si z nich môžete pripraviť pistáciové maslo.

Avšak čo sú vlastne pistácie? Sú to orechy? A čo obsahujú? Sú vôbec zdravé a mali by sme ich jesť?

Odpovede na tieto, a aj veľa iných otázok, nájdete práve v tomto článku.

Pistácie – krátka história.

Ešte predtým ako sa dostaneme k tomu, čo obsahujú pistácie a aké sú ich účinky na naše zdravie, poďme sa v krátkosti pozrieť na ich históriu.

Hneď na začiatku vám však prezradíme, že pistácie nie sú orechy. Aspoň nie v pravom slova zmysle. Pistácie síce rastú na stromoch, avšak sú to „len“ jedlé jadierka ovocia z pistáciového dreva. Z jedného pistáciového dreva je možné vypestovať okolo 50kg pistácií, alebo približne 50 000 kusov každé dva roky.

Pistácie patria do rodiny tzv. kešu orechov a pochádzajú zo strednej Ázie, kde sa dnes nachádza Irán a Afganistan.

A práve Irán momentálne patrí k najväčším pestovateľom pistácií na svete, kde sa pestuje okolo 50% svetovej produkcie. Okrem Iránu sa pistácie pestujú aj v  USA, Turecku, Číne, Sýrii alebo v Grécku.

Ako sa pražia a solia pistácie? 

Pistácie v surovom stave vôbec nie sú slané a soľ sa do nich pridáva až pri ich spracúvaní.

Po poriadnom očistení a vysušení sa pistácie varia približne 15 minút v slanej vode a tak putujú do pece, kde sa za pomoci teplého vzduchu pražia ďalších 10 minút.

Po vychladnutí sa slané a upražené pistácie balia do balíčkov a tak putujú do obchodov po celom svete.

Prečo sú pistácie také drahé?

Možno ste touto otázkou teraz zaskočení, avšak pravda je taká, že pistácie patria medzi najdrahšie orechy na svete. A prečo je tomu tak?

Ich vysoká cena je spôsobená niekoľkými faktormi, avšak za zmienku stojí hlavne ich pomalý rast a tiež to, že pistáciové drevo rodí jadierka len raz za dva roky. Prvé pistácie sa na stromoch objavujú až medzi 15-20 rokom od ich zasadenia. V neposlednom rade sú pistácie takmer vždy zbierané výhradne ručne, čo len zvyšuje náklady na pestovanie a aj ich cenu.

Čo obsahujú pistácie? 

Energia 2 351 kJ / 562 kcal
Tuky 45 g
z toho nasýtené mastné kyseliny 6 g
z toho mononenasýtené mastné kyseliny 24 g
z toho polynenasýtené mastné kyseliny 14 g
Sacharidy 28 g
z toho cukry 8 g
Vláknina 10 g
Bielkoviny 20 g
Soľ 0 g

Pistácie a ich účinky na zdravie.

Pistácie patria medzi jedny z najzdravších orechov vôbec.

Okrem vysokého obsahu zdravých tukov, bielkovín a vlákniny obsahujú aj draslík, fosfor, tiamín, meď, mangán a vitamín B6.

Práve vitamín B6 je pre nás veľmi dôležitý a pomáha regulovať cukor v krvi, ako aj tvorbu hemoglobínu - molekuly, ktorá prenáša kyslík v červených krvinkách.

Pistácie obsahujú aj vysoké množstvo antioxidantov, ktoré chránia bunky pred rôznymi chorobami a v porovnaní s inými orechmi viac antioxidantov obsahujú už len vlašské a pekanové orechy.

Medzi najväčšie výhody pistácií určite patrí aj to, že obsahujú menej kalórií ako iné orechy. Na porovnanie, 100g pistácií obsahuje 562kcal, 100g mandlí obsahuje 637kcal a 100g pekanových orechov obsahuje až 729 kcal.

Aj vďaka tomuto sú vhodným doplnkom stravy pre ľudí na rôznych diétach.

Keďže pistácie pomáhajú udržiavať dobrú hladinu cukru v krvi ,sú vhodné aj pre ženy v tehotenstve, ktoré trápi napríklad tehotenská cukrovka. * (predtým ako sa vrhnete na pistácie v tehotenstve sa odporúčame poradiť s vašim lekárom alebo výživovým poradcom.)

A čo môžete robiť z pistáciami?

Pistácie môžete jedávať na veľa rôznych spôsobov. Okrem slanej a praženej verzie, ktorú si môžete dať ako desiatu, olovrant alebo len tak pred TV, vám určite odporúčame prihodiť zopár kúskov aj do rôznych šalátov.

Okrem toho ich môžete pridávať aj do pečených alebo nepečených zákuskov, muffinov alebo si z nich pripraviť domácu pistáciovú zmrzlinu. Poprípade ich tiež môžete pridať aj do zdravej granoly.

A kde môžete kúpiť kvalitné pistácie?

Možno to vyznie ako sebecké, ale z nášho pohľadu vám môžeme odporúčať hlavne tie od nás. Tie naše sme poriadne pretestovali, takže vy to už robiť nemusíte. Pochádzajú z Grécka a sú väčšie a chutnejšie ako tie, ktoré nájdete v bežných obchodoch. Okrem toho sú pražené nami, bez pridania tuku a soli. Dlhodobo patria medzi naše najpredávanejšie produkty a chutia ako malým, tak aj dospelým, čo len potvrdzuje ich výnimočnosť.  

Okrem toho 100% pistáciové maslo, ktoré z nich vyrábame bolo v roku 2019 ocenené 3 zlatými hviezdami na najprestížnejšej gastronomickej súťaži Great Taste Awards a stalo sa tak najlepším pistáciovým maslom na svete.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená