Pekanové orechy, jesť či nejesť? Všetko čo by ste mali vedieť o pekanových orechoch.
Pekanové orechy u nás nie sú až také populárne ako napríklad vlašské orechy. Na jednej strane, vlašský orech rastie skoro v každej Slovenskej záhrade, a každý z nás ho dobre pozná. Tak prečo by sme aj mali jesť tie “pekany“, že?
Pravda je však taká, že v poslednom čase sú vlašské orechy často nahrádzané práve pekanovými orechmi ako aj v obchodoch tak aj na stoloch.
A prečo je to tak? Čím sa odlišujú a v čom sú pekanové orechy lepšie, poprípade horšie? Aké sú ich účinky na naše zdravie? Mali by ste ich teda jesť?
Aj o tomto je tento článok.
Pekanové orechy, jesť či nejesť? Všetko čo by ste mali vedieť o pekanových orechoch.
Na začiatok sa poďme pozrieť čo vlastne sú pekanové orechy a odkiaľ pochádzajú.
Pekanový orechovník (Carya illinoinensis) rastie prevažne v strednej časti Spojených Štátov a severnom Mexiku. Tieto dve krajiny spolu pestujú okolo 93% celosvetovej produkcie.
Pekanový orech, rovnako ako ovocie iných členov rodu „hickory“, nie je v skutočnosti orieškom, ale technicky je kôstkovicou. Plodom s jedinou kôstkou alebo jamou, obklopený šupkou. Šupky sa vytvárajú z tkaniva kvetu, zatiaľ čo časť známa ako matica obsahuje semeno.
Aj keď pekanové orechy boli známe už v minulosti a pochutnávali si na nich hlavne indiánske kmene, komerčné pestovanie sa v USA začalo až okolo roku 1880. Pekanové orechy rastú najlepšie v oblastiach s dlhým a teplým letom a vysokou vlhkosťou ovzdušia.
Čo obsahujú pekanové orechy?
V 100g pekanových orechov nájdete:
3 002 kJ / 729 kcal
72g tukov
- z toho 6g nasýtených mastných kyselín
- z toho 41g mononenasýtených mastných kyselín
- z toho 22g polynenasýtených mastných kyselín
4g sacharidov
- z toho 2g cukrov
10g vlákniny
11g bielkovín
0g soli
Aké sú zdravotné účinky pekanových orechov?
Tak ako iné orechy, aj tie pekanové obsahujú zdravé tuky. A zdravé tuky pomáhajú znižovať „zlý“ LDL cholesterol a zvyšovať „dobrý“ HDL cholesterol. A dobrý cholesterol je základom prevencie pred infarktom a inými srdcovo-cievnymi ochoreniami.
V 100g pekanových orechov sa nachádza až 10g vlákniny. To z nich robí jedny z najlepších zdrojov vlákniny vôbec, a tiež pomáha udržiavať zdravé trávenie.
Pekanové orechy sú dobrým zdrojom horčíka, ktorý má protizápalové účinky.
Okrem toho sú bohatým zdrojom mangánu, ktorý je silným antioxidantom. Tento stopový minerál chráni vaše nervové bunky pred poškodením voľnými radikálmi, a tým zvyšuje imunitu a chráni telo pred chorobami a infekciami.
Pekanové orechy obsahujú málo cukrov, vďaka čomu sú veľmi dobrým doplnkom výživy u ľudí s cukrovkou. Po konzumácií totiž pomáhajú udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi.
A aký je rozdiel medzi vlašskými a pekanovými orechmi?
Na prvý pohľad by sa dalo povedať, že tieto dva druhy orechov sú také isté. Avšak pravda je taká, že ak sa pozrieme bližšie, nájdeme tam menšie rozdiely. Napriek tomu je iba na vás, ktoré z týchto „super orechov“ si vyberiete.
Kde vyhrávajú vlašské orechy?
Vlašské orechy obsahujú v porovnaní s pekanovými viac kalórií, bielkovín, vápnika, železa, horčíka a aj draslíka.
Kde vyhrávajú pekanové orechy?
Na druhej strane pekanové orechy obsahujú viac vlákniny, zinku, a vitamínov E a K.
Pekanové orechy sú menšie a tiež aj lacnejšie ako vlašské orechy.
Čo sa týka chuti a ich využitia v kuchyni vlašské orechy sú prirodzene horké a „pekany“ sú viac sladké. Oba druhy orechov sa perfektne hodia ako doplnok stravy, do rôznych granolí, šalátov, a tiež do pečenia rôznych koláčov a zákuskov.
Mali by ste teda jesť pekanové orechy?
Ak na ne nie ste alergickí, tak odpoveď znie určite áno. Pekanové orechy sú veľmi dobrým zdrojom zdravých tukov, vitamínov a aj antioxidantov.
Ak sú konzumované s mierou, môžu vám pomôcť s vaším zdravím. Objavujú sa dokonca aj hlasy, že konzumácia týchto orechov pomáha pri znižovaní váhy.