Makadamové orechy, všetko čo potrebujete vedieť o makadamových orechoch.

Makadamové orechy, všetko čo potrebujete vedieť o makadamových orechoch.

Makadamové orechy patria u nás k tým menej známym druhom orechov. Okrem ich menšieho využitia v kuchyni sa za tým ukrýva aj ich vysoká cena.

V roku 2019 makadamové orechy predbehli v cene píniové orechy a stali sa najdrahšími orechmi na svete. Avšak ani ich vyššia cena by vás nemala odradiť od ich konzumácie. A prečo je to tomu tak? 

Makadamové orechy totiž patria medzi tie zdravšie a výživnejšie orechy, a aj preto by sa mali nachádzať vo vašom jedálničku.

Čo sú makadamové orechy?

Ešte predtým ako sa dostaneme k ich zloženiu a účinkom, poďme sa najprv pozrieť na ich pôvod.

Makadamové orechy rastú na stromoch a pochádzajú z Austrálie, kde patrili medzi obľúbené potraviny austrálskych domorodcov. Dnes sa okrem Austrálie pestujú aj v Brazílii, na Havaji, v Kostarike, Novom Zélande a aj Južnej Afrike. Práve Južná Afrika je od roku 2010 najväčším producentom makadamových orechov na svete.

Prečo sú makadamové orechy také drahé? 

Na začiatku sme spomenuli, že makadamové orechy patria medzi najdrahšie orechy na svete. Stojí za tým hlavne ich veľmi náročné pestovanie a spracovanie.

Makadamový strom totiž začína rodiť prvé orechy až vo veku od 7 do 10 rokov. Ak sa však rodenie orechov ustáli, môže makadamový strom plodiť nové orechy až 100 rokov.  

Makadamové stromy obľubujú úrodné a veľmi dobre odvodnené pôdy, dostatok zrážok a teploty, ktoré neklesajú pod 10°C.

Čo obsahujú makadamové orechy? 

Makadamové orechy sú kaloricky bohaté a obsahujú vysoké množstvo zdravých tukov, vitamínov a minerálov.

100g makadamových orechov obsahuje:

Energia 3 242 kJ / 786 kcal

Tuky 76 g

z toho nasýtené mastné kyseliny 12 g

z toho mononenasýtené mastné kyseliny 59 g

z toho polynenasýtené mastné kyseliny 2 g

Sacharidy 14 g

z toho cukry 6 g

Vláknina 9 g

Bielkoviny 8 g

Soľ 0 g

Okrem toho obsahujú vitamín E, železo, vápnik, fosfor a draslík.

Aké sú účinky makadamových orechov?

Makadamové orechy pozitívne pôsobia na pevnosť kostí, kĺbov a zubov, podporujú imunitný systém, trávenie a dokonca pomáhajú v liečbe kožných ochorení.

Aj to je dôvod prečo si tieto oriešky našli svoje stále miesto nielen v potravinárskom, ale aj kozmetickom priemysle, kde sa z nich vyrába vysokokvalitný makadamový olej. Ten sa používa pri liečbe jaziev, strií a tiež napomáha obnoveniu poškodených buniek.

Ako väčšina orechov sú aj makadamové orechy skvelým zdrojom antioxidantov.

Antioxidanty neutralizujú voľné radikály, ktoré môžu spôsobiť poškodenie buniek a zvyšujú riziko chorôb ako je cukrovka, Alzheimerova choroba, či srdcové choroby.

Makadamové orechy sa navyše môžu pochváliť najvyššou úrovňou flavonoidov zo všetkých stromových orechov. Tento antioxidant bojuje so zápalmi a pomáha znižovať hladinu cholesterolu.

Napriek tomu, že sú bohaté na kalórie, makadamové orechy vám môžu pomôcť schudnúť.

To možno čiastočne vysvetliť obsahom bielkovín a vlákniny, dvoch živín, o ktorých je známe, že znižujú hlad a podporujú pocit sýtosti.

Makadamové orechy a psy.

Na koniec pre vás máme ešte jednu zaujímavosť. Makadamové orechy sú škodlivé pre psy.

Už 12 hodín po ich konzumácií sa u psov môže prejaviť slabosť a dokonca aj paralýza zadných končatín a neschopnosť stáť.Zanechať komentár

Predtým, ako sa príspevky zobrazia, budú schválené.

Liquid error: Could not find asset snippets/ajaxify-cart.liquid