Blog

Arašidy a ich 10 účinkov na naše zdravie.

Nov 29, 2020

Arašidy a ich 10 účinkov na naše zdravie.

Arašidy a ich 10 účinkov na naše zdravie.

Arašidy, alebo podzemnica, olejná je jednou z najznámejších potravín na svete. Veľa ľudí ich jedáva len tak k drinku, pred televízorom, alebo ako doplnok do nejakého jedla. Arašidy môžu byť solené alebo nesolené, pražené alebo nepražené, v podobe arašidového masla, alebo arašidového oleja. Sú tiež veľmi populárne v kozmetickom priemysle. Avšak nie každý o nich vie, že arašidy sú strukovina a nie orechy.

Väčšina orechov, ako napríklad mandle, kešu, vlašské orechy alebo pekanové orechy, rastú na stromoch a píniové orechy sú zasa jadierka šišiek. 

Arašidy rastú jednoducho v zemi. Po odkvitnutí žltých kvietkov sa na stonkách objavia semenníky, ktoré sa zavrtávajú do zeme, do hĺbky od 3-6 cm, kde dozrievajú. Plodom arašidov je struk v ktorom sa nachádzajú semená obalené fialovo-červenou šupinkou, tzv. arašidové orechy.

Aj keď arašidy pochádzajú z Južnej Ameriky (pravdepodobne z Peru), dnes sa pestujú vo viacerých krajinách. Najväčším pestovateľom arašidov sú Čína, India a USA, avšak nájdete ich aj v Nigérii, Argentíne alebo Vietname. A napríklad, naše arašidy ktoré používame v InfiNuty pochádzajú z Grécka.

Na Slovensku sú arašidy spojené hlavne s Mikulášskym balíčkom a Vianocami a už len málokto z nás si vie tieto sviatky predstaviť bez nich.

 A prečo by sme ich teda mali jesť? Aké sú ich zdravotné výhody? Čo vlastne obsahujú arašidy? 

Poďme sa na to teraz spolu pozrieť.

100g arašidov obsahuje:

 • 567 kalórií
 • 7% vody
 • 26g bielkovín
 • 16g sacharidov, z toho 4g cukrov
 • 49g tukov
  • 7 g nasýtených mastných kyselín
  • 24 g mononenasýtených mastných kyselín
  • 16 g polynenasýtených mastných kyselín
 • 9g vlákniny
 • 0g soli

Ako je vidieť, arašidy obsahujú dosť veľké množstvo zdravých tukov, ako aj kvalitných bielkovín. Aj vďaka ich obsahu patria medzi najobľúbenejšie potraviny (orechy) v rôznych diétach.

Arašidy a ich 10 účinkov na naše zdravie.

 Ako nám teda môžu arašidy pomáhať?

 1. Môžu znižovať riziko srdcovo-cievnych ochorení – Arašidy obsahujú resveratrol, antioxidant, ktorý má veľmi pozitívne účinky na naše srdce. Okrem toho, pravidelná konzumácia arašidov je spojená so znížením triglycerydov v krvi, čo tiež znižuje choroby srdca.
 2. Pomáhajú znižovať váhu – Na prvý pohľad by sa zdalo, že vysoký obsah kalórií nám bude váhu zvyšovať. Avšak pravda je taká, že arašidy patria do skupiny tzv. plných potravín. V skratke to znamená, že nám dajú pocit sýtosti oveľa skôr ako iné potraviny. Ako výsledok zjeme menej kalórií a to nám môže pomôcť znižovať našu váhu. Preto sú arašidy alebo arašidové maslá také obľúbené v rôznych diétach.
 3. Môžu znížiť riziko žlčových kameňov - Podľa štúdie, ktorú robila Harvardova lekárska univerzita na mužoch, pravidelná konzumácia arašidov (5 a viac orieškov denne) znižuje riziko žlčových kameňov. Okrem toho, ďalšia štúdia s tým istým princípom (konzumácia 5 a viac orieškov denne) robená na ženách, potvrdila zníženie rizika chorôb žlčníka a jeho následného odstránenia.
 4. Môžu pomôcť pri kontrole krvného cukru – Glykemický index arašidov je 14. Okrem toho obsahujú magnézium, a veľa vlákniny, ktorá pomáha znižovať hladinu cukru v krvi. Aj vďaka týmto vlastnostiam, sú arašidy označované za „super jedlo“ pre diabetikov.
 5. Môžu znižovať riziko rakoviny - Vysoký príjem arašidov bol spojený so zníženým rizikom rakoviny hrubého čreva a konečníka. Izoflavóny, resveratrol a kyselina fenolová, ktoré sa nachádzajú v arašidoch, majú protirakovinové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko rakoviny.
 6. Pomáhajú pri liečení erektilnej dysfunkcie – Podľa jednej štúdie arašidy obsahujú arginín, ktorý je známou aminokyselinou. V kombinácií s inými prísadami má arginín pozitívny efekt na mužskú erekciu.
 7. Zlepšujú kvalitu pokožky - Podľa niektorých údajov môže konzumácia arašidov chrániť vašu pokožku pred spálením a poškodením. Vitamín E, horčík a zinok obsiahnutý v arašidoch môžu bojovať proti baktériám. Okrem toho arašidy obsahujú aj beta karotén, ktorý môže vylepšiť zdravie pokožky.
 8. Liek na Alzheimerovú chorobu – Arašidy obsahujú niacín, ktorý má vedecky dokázané pozitívne účinky v boji a tiež prevencii pred Alzheimerovou chorobou.
 9. Môžu udržiavať vlasy zdravými – Niektoré zdroje tiež uvádzajú, že konzumácia arašidov môže pozitívne vplývať na kvalitu našich vlasov. Môžu za to aminokyseliny, ktoré arašidy obsahujú.
 10. Dodávajú potrebnú energiu Bielkoviny a vláknina, ktoré obsahujú arašidy, pomáhajú zmeniť sacharidy na potrebnú energiu. Vďaka vláknine sa po konzumácií arašidov naše trávenie spomalí, a energia sa uvoľňuje postupne.

2 komentáre

 • Katarína
  Feb 23, 2022 o 09:14

  Ja ich práve konzumujem a musím povedať že sú výborné a mám ich doma 1 kg a už je polovica preč 😉odporúčam

  Odpovedať

 • Katarína
  Feb 23, 2022 o 09:14

  Ja ich práve konzumujem a musím povedať že sú výborné a mám ich doma 1 kg a už je polovica preč 😉odporúčam

  Odpovedať

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená